|
 
 
 
   
PSP VITA Ön İnceleme
Mehmet Ali Gerim, 27.08.2011 13:24:40 | Arşiv kelimeleri: psp, vita, vita os screen
2012’nin Şubat ayı ile birlikte bugüne kadar oyuncuların gördüğü en güçlü taşınabilir oyun sistemi ile karşı karşıya kalacaksınız, bakalım kaçınız bu teknoloji harikasına kayıtsız kalabileceksiniz?

Sony’nin ilk defa Haziran 2009’da PVR işlemcisi kullanacağı düşünülen taşınabilir bir sistem üzerinde çalıştığı Eurogamer’da haber yapılmıştı. Bunun tam bir yıl ardından Wall Street Journal tarafından yapılan haberde Sony’nin yeni cihazı bir anlamda doğrulanmış oldu. Tabii akabinde büyük oyun sitelerince belirsiz kaynaklara dayandırılan haberler, kimi stüdyoların bu cihaza sahip olduğu ve oyun geliştirildiği gibi haberler arkasın arkaya gelmeye başladı.

Söylentiler 2010 Kasım’da VG247’nin haberinin cihazın erken prototip görüntüleri ile çift analoglu sistemi ve iki kamerasının olduğu yayımlanan resimle ortaya çıktı. Evet, ortada ciddi ciddi bir cihaz vardı ama bunun ne özelliklere sahip olduğu büyük bir muamma idi. Bunu takip eden onlarca söylentinin ardından cihazın kod adının NGP (Next Generation Portable) olduğunu da öğrenmiş olduk. 27 Ocak 2011’de Japonya’da düzenlenen “Playstation Meeting” isimli bu programda Kazuo Hirai cihazı tüm dünyaya kısa da olsa tanıtmış oldu.

Cihaz söylenenlere göre Playstation 3 kadar güçlü bir cihazdı, cihazın işlemcisinin ve kendisinin gücünü daha açık ifade edebilmek için “Bu cihazı 2005 yılında çıkartmış olsa idik, ancak 5 dakika dayanabilecek pillerinden dolayı paçalarımız tutuşacaktı” şeklinde o zamandan bu zamana ne kadar yol kat ettiklerini de bir anlamda belirtmiş oldular.

6 Haziran 2011’de düzenlenen E3 fuarında NGP’nin asıl adının PSP VITA olduğu ve taşıdığı özellikler de resmi olarak doğrulanmış oldu. Buna göre cihazın başlangıçta 3G’li ve 3G’siz olmak üzere iki modelinin olacağı ve 3G’li modelin Amerika’da 300$, Avrupa’da 300€, 3G olmayan modelin ise 250$ ve 250€ olarak satılacağı belirtildi. Cihazın 5” oled dokunmatik ekranına ek olarak arka kısmında dizüstü bilgisayarlarımızdaki touchpad’e benzer bir kısmın normal bildiğimiz Playstation kontrol sistemine ek olarak kullanılabilir olacağı birçoğu oyuncu gibi bizleri de heyecanlandırdı.

VITA’nın dört çekirdekli 2 Ghz hızındaki PowerVR işlemcisine 512MB’lık sistem belleği ile yine 128MB’a sahip ekran kartının eşlik edeceği biliniyor. Tüm bu özellikler göz alıcı güç canavarının ellerimiz arasında emrimize amade oyunlar çalıştıracağı gerçeği karşısında insanın deyim yerindeyse “çenesini yerlere vurduruyor”

Geçen hafta internette yayınlanan VITA menü resimlerine bakınca bu yeni el konsolu ile bizi mükemmel bir deneyim beklediğine şimdiden emin olabilirsiniz. 2004 yılının son aylarında oyuncuların beğenisine sunulan PSP’nin menüsünün 2006 yılında çıkan Playstation 3’ün menüsünün temeli olduğunu düşününce aslında VITA’nın bu menü sistemi ile Playstation 4’te bizi neyin beklediği konusunda bir ön fikir verdiği de muhakkak.

PSP VITA’nın menüsünde dikkatimizi çeken hususları aşağıda fotoğraflar ile birlikte sizlerle paylaşacağız. Yazının hazırlandığı sırada yine bu menü işleyişi ile alakalı yayımlanan videoyu da yazımızın son kısmında izleyebilirsiniz.Meşhur fütüristtik yarış oyunu Wipeout’un VITA açılış ekranından alınan bu görüntüye bakarak, henüz oyuna girmeden oyun ile ilgili istatistiklerimizden tutun, oyun profilimize kadar çeşitli bilgilere ulaşabiliyoruz. Bu menüden anlaşıldığı üzere oyunun tüm özellikleri PSP VITA’nın işletim sistemi ve online hizmeti ile birlikte tümleşik olarak çalıştığı sonucuna ulaşabiliyoruz. Bu nesilde Playstation 3’te belki de çekilen en büyük sıkıntılardan birisi de unified (tümleşik) bir altyapıya sahip olmaması idi. Bu konuda başarılı iş çıkartan Live’ın altyapı sisteminin en önemli özelliğinden ders alındığı ortada.

Burada yine üst menü sistemi altında açılan bu menüde oyun ile internet üzerindeki bilgilere ulaşabildiğimizi ve bu kısmın yine sağ tarafındaki tazeleme işaretinden de oyun ile ilgili leaderboard gibi bilgilerin tazelenebildiğini de çıkartabiliyoruz.Bu seferki resim Uncharted Golden Abbys isimli bir başka PSP VITA oyunundan. Dikkatinizi çektiği üzere yine oyun ile alakalı farklı bilgileri oyuna girmeden görebiliyoruz. Ve anladığımız kadarı ile oyunun kendi menüsünün altından girdiğimiz bu menüde oyun içinde topladığımız eşyaları başka VITA oyuncuları ile takas edebiliyoruz. Bu bir nevi oyunların kendi online satış ve takas sistemlerine sahip olabileceği ve bu işlemleri oyuna girmeden yapabileceğimiz anlamına geliyor.Bu resim açıkçası fazla fikir vermese de, tümleşik sisteme sahip olacağını düşündüğümüz PSP VITA’da oyun ile ilgili tüm davet işleri VITA’nın kendi menüsü üzerinde gerçekleştirilecek ve bu standart bir sistem olacağı için büyük bir kolaylık getirecek.Bir diğer önemli resim de bu, zira bu resimden arkadaş listemizdeki kişilerin oyunun hangi bölümünde olduğunu, onun oyununa katılma işlemlerinin yine onun profil bilgilerinin bulunduğu bu kısımdan zahmetsizce yapılabildiğini anlıyoruz. Tabii oyun ile ilgili trophy bilgilerine yine buradan kolayca erişebiliyoruz.Trophy demişken kendi trophy bilgilerimizi Playstation 3’te olduğu gibi inceleyebiliyor, hangi oyunda ne durumda olduğumuzu anlayabiliyoruz. Burada Playstation 3’te almış olduğumuz trophy’lerinde listelenmiş olduğu dikkatimizi çekiyor. Sonuç olarak PSP VITA’da Playstation 3’te kullandığımız profili aynı anda kullanacağımız sonucuna varabiliyoruz. Her iki platformda tek bir profil üzerinden oyunların oynanabilir olması, aynı oyunu (yapımcıların desteklemesi şartı ile) her iki platformda oynayabilecek gibi görünüyoruz.Playstation 3’te en çok istenilen özelliklerden birisi olan cross-chat özelliği VITA’nın çıkışı ile el konsolu kullanıcılarının hizmetinde olacak. Resimden anlaşıldığı kadarı ile kurulan parti odasında 18 veya 20 kadar arkadaşımızla aynı partide bir arada olabileceğiz. Dikkatle bakarsanız sağ taraftaki kaydırma çubuğundan bu durum açıkça anlaşılabiliyor.

İşin asıl enteresan tarafı oda da bulunan kişilerin oynadıkları oyunların yanında PSP VITA simgesinin olması, niçin bunun konulduğunu şu an için açıklamış olmasalar da, cross-platform chat denilen platformlar arası cross chat olacağını düşünüyorum. Tabii bu platform artık ileri zamanlarda çıkacak olan Playstation 4’mü olur, yoksa yakın zamanlarda açıklamalar yapan Yoshida’nın söylediklerinin aksine Playstation 3’mü olur bilinmez.İşte PSP VITA’nın en devrimsel bulduğum özelliği bu olacak. Başta insana pek bir gereksiz görünse de, bu olay bizlerin oyun alışkanlıklarını kökten değiştirecek ve oyun dünyasına gelecek olan yeni bir trend. Şu anda oyun ile ilgili kurduğumuz bu dünya, her ne kadar gerçek insanlardan oluşsa da bu arkadaşlarımızla bir araya çok nadiren gelebiliyoruz. VITA’da mevcut bulunacak 3G sistemi sayesinde sadece her daim online olmak dışında aynı zamanda belirli bir mesafe dahilinde bizim gibi VITA sahiplerinin yerlerini de görebileceğiz.

Düşünsenize iş ve arkadaşlık ortamınızda sizinle oyun zevkini paylaşan insan sayısının azlığını. VITA’nın bu özelliği sayesinde sizinle aynı zevkleri paylaşan insanlarla gerçek anlamda bir araya gelecek, yeni dostluklar kurabileceksiniz. Sanaldan gerçeğe denilen olay bu olsa gerek.İletişim VITA’nın en temel hedeflerinden birisi olacak, sunulan sesli iletişim imkanları dışında yazı ile de iletişim kurabileceğiz. Her an sesli iletişim kurabileceğimiz ortamlarda olamayacağımız için bu da yine oyuncular arasında sıklıkla kullanılacak bir özellik.Bu resimden anladığımız kadarı ile oyunda elde ettiğimiz başarımları arkadaşlarımıza ya biz göndereceğiz ya da sistem kendisi gönderecek. Bize verilen zaman içinde biz de aynı başarıyı elde etmeye çalışacağız. Bir nevii meydan okuma gibi bir özellik…Resimden gayet açık bir şekilde VITA’nın kullanıcı arayüzünün farklı modları olduğunu, bunlardan istediğimizi kullanabildiğimiz anlayabiliyoruz. Şu anda muhtemelen 3 farklı ana tema mevcut olacak, ekranımızın dokunmatik özelliğini kullanmak istediğimizde en uygun arayüz ile yine cihazın düğmeleri aracılığı ile kullandığımız arayüz farklı olacak, tabii bu arayüzleri kullanım yöntemimize göre kendimiz seçeceğiz.

Bu özellikler dışında Facebook, Twitter, Skype gibi özel hizmetlerin işletim sistemi içinde özel yazılımlar ile destekleneceğini biliyoruz. Aşağıdaki videodan bu anlattığımız özelliklerin bir kısmını canlı olarak görebilirsiniz.Genel olarak baktığımızda VITA’nın iletişim temelleri üzerine kurulu bir işletim sistemi olacak gibi. Olay sadece oyun oynamaktan veya mobil olmaktan ibaret olmayacak. Tüm bunlar ilk defa bir el konsolunda bu tarz imkânlarla bir arada sunulduğu konsol olacak. Ben gerçekten inanılmaz buluyorum tüm bu özellikleri. 2004 yılı sonların çıkan PSP’nin işletim sisteminin Playstation 3’ün temellerini oluşturduğunu düşününce, Playstation 4’ün aşağı yukarı nasıl bir sisteme sahip olacağını hayal edebiliyor ve dumur bir şekilde donup kalıyorum.

Özellikle Sony’nin Playstation 3’ten bildiğimiz üzere mevcut işletim sistemini yapmış olduğu güncellemeler ile hangi noktadan nereye getirdiğini görünce bu işletim sisteminin geleceğinin muhteşem olacağını düşünüyorum.

Sonuç olarak oyuncuların asla yok diyemeyeceği özelliklerle geliyor VITA. Sanırım çıktığı ilk gün gördüğü ilgi karşısında tarihi bir başarıya imza atacak bir el konsolu olacak. Oyun ile ilgili alışkanlıklarımızın değişeceği yeni neslin gerçek anlamdaki ilk temsilcisi olacak VITA’nın cazibesine bizim gibi sizler de dayanamayacak, çıktığı gün bu küçük el canavarına sahip olmak isteyeceksiniz…

Başka incelemelerde görüşmek üzere esen kalın…

Mehmet Ali GERİM
10608 kez okundu.
 
Makaleler
Çanlar PSN Kardeşliği İçin mi Çalıyor?
PSP VITA Ön İnceleme
Oyuncular Kapışıyor
Türk Telekom, Pantel ile yurtdışı çıkış hızında vites yükseltiyor.
Project Cafe
Bu Neslin En İyi 10 Oyun Trailer'ı
Max Payne 3
Max Payne 3
Kingdoms of Amalur: Reckoning
Mass Effect 3
Resident Evil 6
Assassin's Creed Revelations
Pro Evolution Soccer 2012
Rage
Dungeon Siege III
L.A. Noire
Yorum ekle
İsim soyad
:
Yorum
:
Bu makaleyi puanla
:
Onay Kodu (5 Karakter) : Image Verification
Okuyamıyorsanız kodu değiştirin.
Onay Kodu Girişi :
Etik anlayışa uymayan, düzeysiz, birbirinin tekrarı ve ilgili içeriğin konusu ile bağdaşmayan yorumlar silinecektir. Yorumlarınızı anlaşılır bir yazı dili ile imla kurallarına uygun bir şekilde yapmaya, lütfen özen gösteriniz. Teşekkürler.
- Dijikent
Yorumlar
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış.
Güncel Haber Güncel Makale
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes'un İnceleme Notları!
Kojima'nın yeni eseri Phantom Pain'e hazırlık mahiyetinde çıkarılan Ground Zeroes, bakalım Dünyaca ünlü siteler tarafından ne kadar beğenildi?
inFamous Second Son Heyecanı Bu Görüntüler İle Büyüyor!
22 Martta PS4 platformuna özel olarak Türkçe Dublaj seçeneği ile raflarda göreceğimiz oyundan şahane görüntüler yayınlandı.
007 LEGENDS: AY HAREKATI (MOONRAKER) Duyruldu.
007 Legends'taki altı bond filmi görevinden ilki duyruldu.
Killzone, PSVita İçin de Gelecek
Killzone'un resmi Twitter sayfasından yapılan açıklama da Killzone'un PSVita hakkındaki geleceğine de değinildi.
Back to the Future: The Game'in Kutulu Versiyonu Satışa Çıkıyor
Telltale Games tarafından 5 bölüm halinde oyunculara sunulan Back to the Future: The Game'in kutulu versiyonunun çıkış tarihi belli oldu.
Çanlar PSN Kardeşliği İçin mi Çalıyor?
Kardeşler Birbirine Ne Kadar Sadık Kalacaklar?
PSP VITA Ön İnceleme
Sony'nin Küçük El Canavarına Göz Atıyoruz...
Oyuncular Kapışıyor
PC ve Konsol Oyuncularının Kavgası Yeniden Alevlendi...