|
 
 
 
   
Oyuncular Kapışıyor
Mehmet Ali Gerim, 26.06.2011 01:01:21 | Arşiv kelimeleri: pc, playstation 3, xbox 360, konsol

Son zamanlarda oyun siteleri olsun, forumlar olsun PC oyunları ile konsol oyunları karşılaştırmalarına donanım karşılaştırmaları da eklenir oldu. Hatta yapımcı stüdyoların da açıklamaları bu tartışmaları alevlendiriyor. Bu içinde bulunduğumuz nesle özgü bir durum değil, 10 yıl önce Playstation 2, Xbox gibi konsollara çıkan oyunların artık oyun piyasasını satışlar kadar, kaliteli yapımlarla domine etmeye başlaması ile ortaya çıktı diyebilirim.

Aslında yapımcıların kopya oyunların PC sektöründe iyice tercih edilmesi sebebi ile daha karlı olan konsol oyunlarını tercih etmeleri bunun en önemli sebeplerinden. Bu on yıllık dilimde yeni nesil dediğimiz içinde bulunduğumuz konsolları çıkışı durumu PC’nin aleyhine daha da kötüleştirdi. Önceden çıktıkları platformlara özgü olan oyunlara daha fazla konsola özel oyunlar çıkmaya başladı. Her iki platformda oyuncuların beğenisine sunulan oyunları, PC platformunda daha az sayıda görür olduk.

Uzun bir süre Fifa serisinin PC’lere daha farklı ve açıkçası daha kötü bir şekilde çıkartılması, Rockstar gibi yapımcıların oyunlarını ya bir yıl ara ya da Red Dead Redemption’da olduğu gibi hiç çıkarmaması PC oyuncularını bayağı bir kızdırdı. Üstüne Microsoft’un konsoluna önceden PC’ye de çıkan Halo, Gears of War gibi oyunların devamları artık bu platformda görünmez oldu. Bu tip oyunları çoğaltmak mümkün.

Konsollara özgü Final Fantasy, God of War, Gran Turismo, Forza gibi yapımlar, PC gelmesi beklenmeyen oyunlardı. Ama hem PC’lerde, hem de konsollarda görmeye alıştığımız oyunların artık sadece konsollarda çıkıyor olması oyuncular arasındaki uçurumu daha da derinleştirdi.

Diğer taraftan 2-3 yıldır çıkan oyunlarda bırakın grafiksel gelişmeyi, Crysis gibi PC oyuncularının 2006 yılından beri övündüğü bir oyunun devamının konsollara çıkması ve grafiksel olarak bu nedenle ilk oyunun gerisinde kalması kızgın PC oyuncuları için bir başka sebep oldu. Her ne kadar güzel oyunları konsollarımızda oynamaya devam ediyor olsakta, artık konsolların PC oyunlarının gelişimine ket vurduğunu kabul etmek lazım.

Bu gerçeklerin yanında donanım sektörünün eski ivmesini kaybetmesi gibi bir durum da söz konusu. Bundan 10 yıl önceki gibi her yıl hız sınırlarını ikiye katlayan bir gelişim yerine, performansı arttırmaya yönelik geliştirme çabaları ön plana çıktı ve maalesef eskisi gibi 5-6 yıllık döneme tekabül eden bir sıçrama söz konusu değil. Haliyle konsol üreticisi firmalar da, ellerindeki donanımlardan daha uzun süre faydalanmak istiyor.

Her nesil geçişinde yaşadığımız grafiksel sıçramanın bu nesilden sonra söz konusu olabileceğini ifade etmek çok güç. Zaten daha önce sık sık dile getirilen 10 yıllık konsol ömürleri bu fikri destekler nitelikte açıklamalardı. Ama ara sıra yeni nesil konsolların çıkışına dair haberler tüm oyuncular gibi bizlerin de kafalarını karıştırmıyor değil.

Geçen 5-6 yıllık dönemde PC’lerin donanımsal olarak konsollardan daha iyi hale gelmesi şu aşamada daha fazla çözünürlük ve temiz grafikler dışında pek bir şey sunmuyor. Belki oyun yapımcısı bir firma çıkıp bu donanımı sonuna kadar sömürse ortaya PC oyunları lehine çok iyi bir sonuç çıkabilir ama açıkçası kimse böyle bir şeye de yanaşmak istemiyor. Tüm platformlara çıkan oyunların satış rakamlarına bakınca PC oyunlarının satış rakamlarının konsol oyunları yanında çok güdük kaldığı gibi bir gerçek mevcut.

Şu anda PC oyunculuğunun lokomotifliğini üstlenmiş Steam platformu olmasa, belki de oyunların çok daha azının PC’lere çıkacağına şahit olacaktık, insanın “Allah’tan Steam var” diyesi geliyor… Steam’de satılan oyunların geneline bakınca “Independent” yani bağımsız geliştiricilerin hazırladığı oyunların hiç olmadığı kadar ön plana çıktığını görüyoruz.

Bu gidişatta aslında çok daha güçlü donanım gerektiren oyunların önünde bir engel olarak duruyor. Buna Apple Store’da satılan ve rekorlar kıran 2-3 dolarlık oyunları da eklediniz mi, fikrinizi destekleyecek başka bir delil oluyor. Artık oyuncuların çok pahalı ve teknik anlamda daha fazla eğlence sunan oyunlar yerine kısa ama eğlenceli basit oyunlara yöneldiğini söyleyebiliriz.

Tabii artık konsol donanımlarını iyice tanıyan ve oyun geliştirmekte fazla güçlük çekmeyen yapımcılar, yeni ve daha fazla karışık işlere girmek istemiyorlar. Arada ilgiyi üstlerine çekmek isteyen bazı yapımcılar da çıkmıyor değil.

Şartları değerlendirince Microsoft’un Nintendo’nun yeni konsolunun başarılı olduğunu görmesi ile birlikte tüm şartları bir yana bırakıp 2013 gibi yeni konsolunu çıkartmak gibi bir çılgınlığı da yapacağını göz önüne almak lazım. Normal şartlar altında Microsoft ve Sony yeni konsollarını 2014-2015 aralığında çıkaracak gibi duruyorlar.

Bu değerlendirmeden sonra gelelim asıl mevzumuza, PC’ler ile konsollar arasında şu anda bariz bir grafiksel fark var ama nedense oyunlar konsollara rahmet misali yağarken, PC’lere yaz yağmuru misali şöyle bir uğruyorlar. Tabii kanepeye şöyle ayakları uzatıp, LCD karşısında oyun oynamanın keyfi de bir başka. Ama her ne oluyorsa işte bu grafiksel farklılıklardan oluyor, PC oyuncuları konsol oyunlarını görüntülerinden dolayı beğenmezken, konsol oyuncuları da oyun bolluğundan dem vuruyorlar.

Asıl gerçek konsolların oyun piyasasına yön vermesi, yapılan oyunlar konsolların gücü temel alınarak yazıldığından, PC’lerde bol AA ve AF dışında bir de yüksek çözünürlük kozu PC oyuncularını tatmin ederken, konsol oyuncuları da konsollara exclusive oyunlarına güveniyorlar. Bu çekişme konsollarından görsel anlamda tatmin olmayan oyuncuları yeni konsolların bir an önce çıkmasını ister hale getiriyor.

Son E3’te Battlefield 3’ün PC sürümündeki görseller ile online oyun imkanlarının konsollardan daha fazla özellikler sunuyor olması, konsol oyuncularını bayağı bir kızdırdı. Ancak tüm bu kızgınlığa rağmen oyunların konsollarda PC sürümlerine nazaran neredeyse 5-6 kat daha fazla satması gerçeğini de değiştirmiyor. Bu oran bazı oyunlarda 10 misli satış rakamı olarakta gerçekleşebiliyor.

Var olan şartların önümüzdeki 2 yıl boyunca oyuncuların ellerine daha fazla malzeme vereceği kesin gibi görünmekle, yapımcıların da bir şekilde bu olaya dahil olacakları su götürmez bir gerçek. Önceki nesillerin aksine bu nesilde konsollar yaşlarını pek göstermese de, gelecek oyunlar ve yeni yapımlarla 2-3 yıl daha rahatça idare edebilecek durumdalar. Battlefield gibi oyunların devamının geleceği, Diablo 3 gibi artık bir fenomen haline gelen bir oyunun PC kullanıcılarının daha da haz duymalarını sağlayacaktır.

Oyun sitelerinde ve forumlarda bundan sonraki 2 yıl boyunca bu tip tartışmaların artık suyunun çıkacağını söyleyebilirim. Yeni nesil konsolların boy göstermesi ile birlikte konsol oyuncuları tartışmalarına yine platformlar arası karşılaştırmalarla devam ederek PC oyuncularını görmezden gelecek, PC oyuncuları da donanımlarının bir daha konsolları yakalayacağı günleri sabırsızlıkla beklerken yeni nesil konsollara bakıp iç geçireceklerdir. En nihayetinde bu döngü bundan sonraki nesillerde devam edecek gibi görünse de, PC oyunları giderek özelleşecek ve daha az bir kesim tarafından tercih edilebilir bir platform olacaktır.

Önümüzdeki on yıl boyunca gözünüzü streaming gaming ve independent yapımcılardan ve onların 2 dolarlık oyunlardan sakın ayırmayın. Zira karşılaşacağınız tablo sizi hiç de aklınızdan geçmeyen bir noktaya götürecektir…

Başka yazılarda görüşmek üzere esen kalın…

Mehmet Ali GERİM


5963 kez okundu.
 
Makaleler
Çanlar PSN Kardeşliği İçin mi Çalıyor?
PSP VITA Ön İnceleme
Oyuncular Kapışıyor
Türk Telekom, Pantel ile yurtdışı çıkış hızında vites yükseltiyor.
Project Cafe
Bu Neslin En İyi 10 Oyun Trailer'ı
Max Payne 3
Max Payne 3
Kingdoms of Amalur: Reckoning
Mass Effect 3
Resident Evil 6
Assassin's Creed Revelations
Pro Evolution Soccer 2012
Rage
Dungeon Siege III
L.A. Noire
Yorum ekle
İsim soyad
:
Yorum
:
Bu makaleyi puanla
:
Onay Kodu (5 Karakter) : Image Verification
Okuyamıyorsanız kodu değiştirin.
Onay Kodu Girişi :
Etik anlayışa uymayan, düzeysiz, birbirinin tekrarı ve ilgili içeriğin konusu ile bağdaşmayan yorumlar silinecektir. Yorumlarınızı anlaşılır bir yazı dili ile imla kurallarına uygun bir şekilde yapmaya, lütfen özen gösteriniz. Teşekkürler.
- Dijikent
Yorumlar
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış.
Güncel Haber Güncel Makale
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes'un İnceleme Notları!
Kojima'nın yeni eseri Phantom Pain'e hazırlık mahiyetinde çıkarılan Ground Zeroes, bakalım Dünyaca ünlü siteler tarafından ne kadar beğenildi?
inFamous Second Son Heyecanı Bu Görüntüler İle Büyüyor!
22 Martta PS4 platformuna özel olarak Türkçe Dublaj seçeneği ile raflarda göreceğimiz oyundan şahane görüntüler yayınlandı.
007 LEGENDS: AY HAREKATI (MOONRAKER) Duyruldu.
007 Legends'taki altı bond filmi görevinden ilki duyruldu.
Killzone, PSVita İçin de Gelecek
Killzone'un resmi Twitter sayfasından yapılan açıklama da Killzone'un PSVita hakkındaki geleceğine de değinildi.
Back to the Future: The Game'in Kutulu Versiyonu Satışa Çıkıyor
Telltale Games tarafından 5 bölüm halinde oyunculara sunulan Back to the Future: The Game'in kutulu versiyonunun çıkış tarihi belli oldu.
Çanlar PSN Kardeşliği İçin mi Çalıyor?
Kardeşler Birbirine Ne Kadar Sadık Kalacaklar?
PSP VITA Ön İnceleme
Sony'nin Küçük El Canavarına Göz Atıyoruz...
Oyuncular Kapışıyor
PC ve Konsol Oyuncularının Kavgası Yeniden Alevlendi...