|
 
 
 
   
Türk Telekom, Pantel ile yurtdışı çıkış hızında vites yükseltiyor.
Umut Karacaoğlan, 18.06.2011 16:59:06 | Arşiv kelimeleri: Türk Telekom, internet, yurtdışı internet, Pantel, Cem Yılmaz
Türkiye’nin yurtdışı çıkış hızını gigabit liginden terabit ligine taşıyor

Reklam filmi posteri
Türk Telekom, Türkiye’nin internet yurtdışı çıkış kapasitesini bugünkü 650 Gbps seviyesinden 1.2 terabite yükseltiyor. Böylece 2005 yılında 30 gigabit olan internet yurtdışı çıkış kapasitesini 40 kat artırmış oluyor. Bu artışın en büyük kısmı Türk Telekom Grubu’na geçtiğimiz yıl katılan Macaristan merkezli Pantel şirketinin altyapısından sağlanıyor. 16 ülkede 27 bin kilometre fiber altyapısı olan Pantel ile Türk Telekom, Türkiye’yi bölgenin iletişim merkezi haline getirerek genişbant ve datada küresel konumunu güçlendiriyor.

Türk Telekom, doğu ile batı arasında bir iletişim köprüsü olmaya ve Türkiye’yi bölgenin yeni iletişim merkezi haline getirmeye yönelik yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Türk Telekom, 2010 yılında Türk Telekom Grubu’na katılan, Avrupa’nın önde gelen bağımsız toptan data ve kapasite sağlayıcılarından Pantel’in desteğiyle Türkiye’nin yurtdışı çıkış kapasitesini 1.2 terabite çıkartıyor.


Türkiye’nin hızına hız katmak amacıyla yapılan bu atılım ile 2005 yılında 30 gigabit olan yurtdışı çıkış kapasitesi, yapılan yatırımların sonucunda bugün itibariyle 650 gigabit seviyesinde bulunuyor. Yapılan son artışla birlikte 1.2 terabite yükselecek hız ile 2005 yılına göre 40 kat artış sağlanmış olacak. Bu sayede dijital dünyanın kapıları çok daha hızlı açılıyor; erişim kapasitesi daha da artıyor. Sağlanan kapasite artışıyla yurtdışında barındırılan, aralarında Google, Youtube, Facebook, Twitter gibi popüler platformların da bulunduğu pek çok siteye Türkiye’den erişim çok daha hızlı hale geliyor. Üstelik internetin yoğun kullanıldığı zaman dilimlerinde de erişim standardı korunmuş oluyor.

Pantel, 16 ülkeyi kapsayan 27.000 km fiber optik ağıyla, Türkiye’nin Ortadoğu ile Avrupa arasında karadan ses ve data köprüsü haline gelmesine önemli bir katkı sağlıyor. Türk Telekom Pantel ile birlikte, Türkiye, Ortadoğu ve Asya pazarlarını Batı Avrupa ve Amerika'ya bağlayan data ve genişbant trafiğini de sağlayarak küresel konumunu daha da güçlendiriyor.

(soldan sağa): Cem Yılmaz, Pantel CEO’su Gregg Betz, Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt

Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt ve Pantel CEO’su Gregg Betz’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda; Türk Telekom Grubu’nun vizyonu ve Türk Telekom’un uluslararası ses ve data taşımacılığı alanında attığı son adımların yanı sıra Pantel altyapısının Türk Telekom’a sağlamış olduğu katkılar paylaşıldı.

Kanafani: Türkiye'nin sadece teknoloji üreten değil aynı zamanda ihraç eden bir ülke olması hedefiyle çalışıyoruz

Türk Telekom Grubu olarak son yıllarda çok başarılı ulusal ve uluslararası projelere imza attıklarının altını çizen Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, “’Akıllı büyüme' stratejimizin en önemli itici gücünün yakınsama vizyonumuz olduğunu düşünüyorum. Grubumuz bünyesindeki teknoloji şirketlerinin geliştirdiği ürün ve hizmetler sadece ses, veri, görüntü ya da içeriği değil telekomünikasyon hizmetlerinin yakınsamasına odaklanıyor. Bu yenilikçi vizyonla Türk Telekom Grubu güçlü telekom altyapısıyla bölgesel güç olma yolunda önemli adımlar atıyor. Teknolojiyi üreten ve aynı zamanda da ihraç eden bir Türkiye hedefi için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Bozkurt: Pantel’in altyapısının sağlamış olduğu destekle bugün Türkiye’nin hızına hız katıyoruz

Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt da, toplantıda yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Türkiye’nin öncü yakınsama teknolojileri şirketi olarak, hem Türkiye’de hem de bölgemizde erişim kolaylığı, hız ve kapasite alanlarında kesintisiz bir gelişim için yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Pantel’in altyapısının sağlamış olduğu destekle bugün Türkiye’nin hızına hız katıyoruz. Türkiye’nin yurtdışı çıkış hızını gigabit liginden terabit ligine taşıyor, yurtdışı çıkış kapasitemizi 1.2 Tbps’ye çıkarıyoruz. Böylece artık, yurtdışı internet çıkışlarında Türkiye için yeni bir dönem başlıyor. 2005 yılında 30 gigabit olan yurtdışı çıkış kapasitemizi, 2011 yılında 40 kat artırarak 1.200 gigabite yükseltmiş oluyoruz. Grup şirketimiz Pantel ile aramızdaki sinerjinin Türkiye’ye sağladığı değeri paylaşıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Betz: Ortadoğu, Kafkaslar ve ötesindeki müşterilere hizmet sunmak için sabırsızlanıyoruz

Pantel CEO’su Gregg Betz ise şöyle konuştu: “Türkiye ile Orta ve Doğu Avrupa bölgesinin lider Telekom operatörü olarak Pantel; yeni pazarlara girmenin yanı sıra bölgede ve Türkiye’de iş ortaklarına hızlı, güvenilir ve esnek çözümler sunma konusunda öncü konumundadır. Türk Telekom Grubu’nun uluslararası veri kolu olarak, Ortadoğu, Kafkaslar ve ötesindeki müşterilere hizmet sunmak için sabırsızlanıyoruz. Aynı zamanda Avrupa çapında yaygın, uçtan uca tümüyle yönetilebilir ağımız üzerinden Türk Telekom’a büyük çaplı ve kurumsal müşterilerine limitsiz genişbant sağlama yeteneğini sunabildiğimiz için çok heyecanlıyız.”

4173 kez okundu.
 
Makaleler
Çanlar PSN Kardeşliği İçin mi Çalıyor?
PSP VITA Ön İnceleme
Oyuncular Kapışıyor
Türk Telekom, Pantel ile yurtdışı çıkış hızında vites yükseltiyor.
Project Cafe
Bu Neslin En İyi 10 Oyun Trailer'ı
Max Payne 3
Max Payne 3
Kingdoms of Amalur: Reckoning
Mass Effect 3
Resident Evil 6
Assassin's Creed Revelations
Pro Evolution Soccer 2012
Rage
Dungeon Siege III
L.A. Noire
Yorum ekle
İsim soyad
:
Yorum
:
Bu makaleyi puanla
:
Onay Kodu (5 Karakter) : Image Verification
Okuyamıyorsanız kodu değiştirin.
Onay Kodu Girişi :
Etik anlayışa uymayan, düzeysiz, birbirinin tekrarı ve ilgili içeriğin konusu ile bağdaşmayan yorumlar silinecektir. Yorumlarınızı anlaşılır bir yazı dili ile imla kurallarına uygun bir şekilde yapmaya, lütfen özen gösteriniz. Teşekkürler.
- Dijikent
Yorumlar
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış.
Güncel Haber Güncel Makale
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes'un İnceleme Notları!
Kojima'nın yeni eseri Phantom Pain'e hazırlık mahiyetinde çıkarılan Ground Zeroes, bakalım Dünyaca ünlü siteler tarafından ne kadar beğenildi?
inFamous Second Son Heyecanı Bu Görüntüler İle Büyüyor!
22 Martta PS4 platformuna özel olarak Türkçe Dublaj seçeneği ile raflarda göreceğimiz oyundan şahane görüntüler yayınlandı.
007 LEGENDS: AY HAREKATI (MOONRAKER) Duyruldu.
007 Legends'taki altı bond filmi görevinden ilki duyruldu.
Killzone, PSVita İçin de Gelecek
Killzone'un resmi Twitter sayfasından yapılan açıklama da Killzone'un PSVita hakkındaki geleceğine de değinildi.
Back to the Future: The Game'in Kutulu Versiyonu Satışa Çıkıyor
Telltale Games tarafından 5 bölüm halinde oyunculara sunulan Back to the Future: The Game'in kutulu versiyonunun çıkış tarihi belli oldu.
Çanlar PSN Kardeşliği İçin mi Çalıyor?
Kardeşler Birbirine Ne Kadar Sadık Kalacaklar?
PSP VITA Ön İnceleme
Sony'nin Küçük El Canavarına Göz Atıyoruz...
Oyuncular Kapışıyor
PC ve Konsol Oyuncularının Kavgası Yeniden Alevlendi...