|
 
 
 
   
Project Cafe
Mehmet Ali Gerim, 04.05.2011 09:26:41 | Arşiv kelimeleri: nintendo, project cafe

Nintendo bu nesilde ortalığı kasıp kavurduğu Wii’den sonra Microsoft ve Sony’nin ısrarla 2015 yılına kadar yeni bir konsol çıkartmayacağız açıklamaları ortada iken 2012 yılında yeni bir konsol çıkaracağı haberi konsol dünyasına bomba gibi düştü. Dijikent olarak bugüne kadar çıkan ancak bir kısmı halen söylenti aşamasında kalan bu haberlerden bir dosya konusu oluşturduk.

KAFEDE MUHABBET BAŞKADIR

Nintendo yeni projesinin resmi adını duyurmadı ama şimdilik bu yeni konsol Project Cafe olarak anılacak. Adından yaptığımız çağrışıma dayanarak bu konsolun tam bir topluluk işi olacağı anlamını çıkarabiliriz. Wii ile online eğlenceye ancak teğet geçebilen Nintendo bu sefer konsolunda gelişmiş online yeteneklerin olacağı sinyalini veriyor.

Rakiplerinden özellikle Xbox 360 bu nesilde online hizmetleri ile öne çıkmış, Playstation3 konsolu ile de Sony bu nesilde online oyun altyapısını yeni kurmuş olmanın verdiği acemilikle sonradan açıldığı online sularda Nintendo’nun Wii konsolundan çok daha iyi online hizmet vermişlerdi. Wii’de açıkçası online adına fazla da bir şey olduğunu söylemek hata olurdu.

Anlaşılan Nintendo’da çağın gereklerine uyarak yeni konsolunda gelişmiş online özelliklerin olacağını kod ismi ile sanki bizlere fısıldıyor, “Project Cafe”


YENİ KONTROL CİHAZI

Bu nesilde Wii Remote ile ortalığı adeta kasıp kavuran Nintendo daha farklı bir kontrol cihazı ile ilgi çekeceğe benziyor. Beklenenin aksine daha farklı bir teknoloji ile gelecek olan kontrol cihazı üstünde 6” lik bir LCD ekran olacak. Bu ekran sayesinde evde erişimin mümkün olduğu yerlerde oyunumuzu kontrol cihazı üstünde bulunan ekrandan stream ederek oynayabilme imkânına sahip olacağız gibi görünüyor.

Son haberlere göre bu ekrandan dokunduğumuz cismin sert, yumuşak veya pütürlü bir yüzeye sahip olduğunu da anlayabilecekmişiz. Bu son kısım biraz hayalci gibi gelse de, cep telefonlarının bazılarında bu teknolojinin var olduğunu ifade edelim.

Kontrol cihazı bildiğimiz üzere iki analog çubuğa ve bilindik tuş haritasına sahip olacak gibi görünüyor. Burada yeni konsolun hardcore oyuncuların en çok tercih ettiği kontrol cihazının seçildiğini, dolayısı ile asıl hedef kitlenin bu kesim olduğunu görmemekte imkansız. Nintendo’nun bu kontrol cihazı ile alışıldık politikası yerine herkesi kucaklayacak bir yöntemi seçtiğini anlamak mümkün.


Zira bugüne kadar hep kendi yaptığı 1. parti oyunlar ile ayakta kalmaya çalışan Nintendo 2. ve 3. parti oyun yapımcılarına göz kırpıyor. Iwata konu ile ilgili olarak yakın zamanda yapmış olduğu açıklamalarla bu düşüncelerini dile getirmiş, adeta bir özeleştiri yapmıştı. Sanırım Nintendo’nun yeni nesil konsolunda bol miktarda 2. ve 3. Parti oyun göreceğiz.

DONANIM

Açıklamalar yeni konsolun Xbox ve Playstation 3’ten biraz daha güçlü olacağı yönünde. Teknik kapasitesine bağlı olarak 1080p çözünürlükte oyunların olacağı belirtiliyor. Açıkçası fazla bir ilerleme vadetmeyen konsol, daha temiz grafikler sunmanın dışında büyük görsel sıçrama gerçekleştiremeyecek gibi.

Bu Nintendo için belki çok uzun ömür anlamına gelmiyor ama daha maliyetli bir konsol ile rekabetçi bir yapıya sahip olabileceği sonucunu da çıkartmak mümkün. Gerçekten de Xbox ve Playstation’un yeni konsolları 2015 yılında çıkacaksa 4-5 yıllık bir ömür Nintendo’nun yeni konsolu için kabul edilebilir bir ömür olacaktır. 2016 gibi piyasaya yeni nesil konsollardan sonra çıkacak yeni bir Nintendo’nun yine teknolojik olarak daha güçlü olacağı anlamına gelebilir. Gerçi Xbox’tan bir yıl sonra çıkmış olmasına rağmen Wii ile teknolojik anlamda bu konsoldan geri kaldığı da ortada. Açıkçası bundan sonra neler olacağını kestirmek çok güç.

Tüm bunlar bir yana Nintendo’nun yeni konsolu 2015 yılında çıkacağı ifade edilen Xbox ve Playstation’un çıkış tarihlerini tetikleyerek daha da öne çekebilir…

Gelen açıklamalar yeni konsolun 8 ve 20 GB’lık flash bellekli iki modele sahip olacağı yönünde. Medya olarak Bluray benzeri bir medya kullanacağı ve yaklaşık 25 GB büyüklüğe sahip olacağı söylenti olarak ortalarda dolaşıyor.


Ekran kartının şimdiki konsollardan daha hızlı olacağını biliyoruz ancak bu ekran kartı ile görsel anlamda çok büyük farklılık beklemek yerine daha yüksek çözünürlükte daha temiz grafikler göreceğimizi düşünüyoruz. AMD’nin R700 serisi ekran kartları ile aynı mimariye sahip olacağı söyleniyor.

İşlemcinin Xbox 360’takine benzer yapı ve hızda olacağı bildiriliyor. Bu benzerlik ile kolay programlanabilme, bilinirlilik Nintendo’nun bir başka kozu olacak gibi. Yapımcıların bu mimari ile fazla zorlanmadan kaliteli yapımlar çıkaracağı tahmin ediliyor.

OYUNLAR

İlk söylenti GTA 5’in de bu konsola çıkacağı yönünde yapılan dedikodulardı. Gerçek veya yanlış şu anda konuşmak için erken ama Zelda, Mario, Donkey Kong gibi efsane yapımların yanına Rockstar, EA, Activision, Ubisoft gibi yapımcı firmaların oyunlarını koymadan hardcore kitlenin ilgisini çekmek pek mümkün görünmüyor. Nintendo bugüne kadar yaptığının aksine artık sırtını 2. ve 3. Parti firmaların yaptığı oyunlara dayayacak gibi görünüyor. Gerek kontrol cihazının bilindik tarzı, işlemcisinin yapısı hep bu düşünceleri destekliyor…


SONUÇ

Sonuç olarak Nintendo yeni bir adım atıyor, konsolları bu E3’te oynanabilir halde görücüye çıkacak. Ama çok güvendikleri 3DS’den bekledikleri verimi alamamış görünen Nintendo şimdiden çok konuşulan yeni konsollarında yine aynı hataya düşecek mi, yoksa ortalığı ayağa mı kaldıracak hep beraber göreceğiz. Fiyatların ise 350-400 dolar aralığında yeni bir konsol için gayet makul olacağı düşünülüyor.

Bu E3’ün son yıllardaki en hararetli ve heyecanlı E3 olacağından şüphemiz yok…

Başka yazılarda görüşmek üzere esen kalın...

Mehmet Ali GERİM
4435 kez okundu.
 
Makaleler
Çanlar PSN Kardeşliği İçin mi Çalıyor?
PSP VITA Ön İnceleme
Oyuncular Kapışıyor
Türk Telekom, Pantel ile yurtdışı çıkış hızında vites yükseltiyor.
Project Cafe
Bu Neslin En İyi 10 Oyun Trailer'ı
Max Payne 3
Max Payne 3
Kingdoms of Amalur: Reckoning
Mass Effect 3
Resident Evil 6
Assassin's Creed Revelations
Pro Evolution Soccer 2012
Rage
Dungeon Siege III
L.A. Noire
Yorum ekle
İsim soyad
:
Yorum
:
Bu makaleyi puanla
:
Onay Kodu (5 Karakter) : Image Verification
Okuyamıyorsanız kodu değiştirin.
Onay Kodu Girişi :
Etik anlayışa uymayan, düzeysiz, birbirinin tekrarı ve ilgili içeriğin konusu ile bağdaşmayan yorumlar silinecektir. Yorumlarınızı anlaşılır bir yazı dili ile imla kurallarına uygun bir şekilde yapmaya, lütfen özen gösteriniz. Teşekkürler.
- Dijikent
Yorumlar
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış.
Güncel Haber Güncel Makale
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes'un İnceleme Notları!
Kojima'nın yeni eseri Phantom Pain'e hazırlık mahiyetinde çıkarılan Ground Zeroes, bakalım Dünyaca ünlü siteler tarafından ne kadar beğenildi?
inFamous Second Son Heyecanı Bu Görüntüler İle Büyüyor!
22 Martta PS4 platformuna özel olarak Türkçe Dublaj seçeneği ile raflarda göreceğimiz oyundan şahane görüntüler yayınlandı.
007 LEGENDS: AY HAREKATI (MOONRAKER) Duyruldu.
007 Legends'taki altı bond filmi görevinden ilki duyruldu.
Killzone, PSVita İçin de Gelecek
Killzone'un resmi Twitter sayfasından yapılan açıklama da Killzone'un PSVita hakkındaki geleceğine de değinildi.
Back to the Future: The Game'in Kutulu Versiyonu Satışa Çıkıyor
Telltale Games tarafından 5 bölüm halinde oyunculara sunulan Back to the Future: The Game'in kutulu versiyonunun çıkış tarihi belli oldu.
Çanlar PSN Kardeşliği İçin mi Çalıyor?
Kardeşler Birbirine Ne Kadar Sadık Kalacaklar?
PSP VITA Ön İnceleme
Sony'nin Küçük El Canavarına Göz Atıyoruz...
Oyuncular Kapışıyor
PC ve Konsol Oyuncularının Kavgası Yeniden Alevlendi...