|
 
 
Osman Tufan, 24 Ocak 2012 Salı
 
Bioware’ın başarılı RPG serisi Mass Effect’in 3. oyunu Mart ayı içerisinde raflardaki yerini alacak. Oyunun çıkış tarihi yaklaştıkça oyun hakkındaki detaylarda su yüzüne çıkmaya başladı. Bizler de okurlarımız için Mass Effect 3 hakkında yayımlanan bilgiler ışığında bir ön inceleme yazısı yazmaya karar verdik.Bilindiği üzere Bioware daha ilk Mass Effect oyununda bu serinin bir üçleme olacağını oyun severler ile paylaşmıştı. Kısa bir özet geçecek olursak, insan ırkını yok etmeye çalışan devasa robotlardan oluşan “Reaper” ırkına karşı amansız bir mücadeleye giren Shepard ve ekibinin karşılaştığı olayları konu edinen Mass Effect serisi son derece başarılı bir hikaye kurgusuna sahipti. İkinci oyunun hemen başında uzay boşluğunda yok olmanın eşiğine gelen Shepard, Cerberus tarafından iyileştirilerek çeşitli görevlere atanmıştı.Bioware üçüncü oyunda Shepard’ın kimin tarafında olacağını tam olarak paylaşmış olmasa bile, oyun hakkında verilen detaylara bakarak ilk oyunda olduğu gibi Cerberus’a karşı da bir mücadele içerisinde olacağımızı söyleyebilirim. Çünkü Bioware yetkilileri oyundaki düşman çeşitliliğinden bahsederken Cerberus’a ait askeri birliklerden de bahsetti. Bunun anlamı da Mass Effect 3’te Cerberus askerlerine karşı savaşacağımız.Şimdi biraz oyunun senaryo kısmından bahsedelim. Mass Effect 3 ilk iki oyunun devamı niteliğinde karşımıza çıkacak. Eğer ikinci oyundan kalan save dosyanızı oyuna adapte edebilirseniz, Mass Effect 2’de ki final görevinde ölen arkadaşlarınız yerine 3. oyunda başkaları takıma dahil olacak.Bioware yetkilileri üçüncü oyunda senaryo kısmının daha fazla değişken olabileceğini söylüyorlar. Bundan kasıtları ise şu. Reaperlar bizi gördükleri yerde peşimize düşebilecekler. Buna bağlı olarak hakimiyet bölgeleri de sürekli değişecek. Değişen bu bölgeler sayesinde bizim de görev bölgelerimiz sürekli değişmiş olacak. Ayrıca takımdaki arkadaşlarımız öldüğünde, takıma yeni katılanların sayesinde birden farklı yan görevi de yerine getirme imkanımız olacak. Yani diyebiliriz ki, Mass Effect 3’te çok geniş bir yan görev mekanizması bizleri bekliyor olacak.Gelelim oyunun upgrade sistemine. Bioware, Mass Effect 3’te ikinci oyundakinin aksine daha karışık bir upgrade sistemi kullanmaya karar vermiş. Upgrade sisteminde karşımıza bir gelişim ağacı çıkacak. Her zaman birden fazla geliştirme seçeneğine sahip olacağımız bu ağaçta bir dal üzerinden gidersek diğer dallar kapanacak. Yani sadece karakterimizin belirli güçlerini upgrade edebilme şansına sahip olacağız. Bu da oyunda ki oynanışta tamamen farklı bir hava yakalamamızı sağlayacak. Bioware bu sayede oyuncuların Mass Effect 3’ü tekrar tekrar oynasalar bile sıkılmayacaklarını düşünüyor.
Mass Effect 3’te vereceğimiz kararlar etrafımızda olan karakterlerin bize olan bakış açılarını da değiştirecek. Tayfamızdaki bazı karakterler “Paragon” tarzında (iyimser) verdiğimiz tepkilerden etkilenirken, bazı karakterler ise “Renegade” tarzındaki (kötümser) tavrımızı daha yararlı bulabilecek. Bu doğrultuda da bazı tayfalar bizden hoşlanırken, bazıları ise bize karşı daha mesafeli yaklaşacak.Bioware’ın Mass Effect 3 hakkında verdiği diğer bir bilgi ise uğrayacağımız şehirler ve bu şehirde göreceğimiz simalar hakkında. Oyun yapımcılarının dediğine göre Mass Effect 3’te ilk iki oyundan tanıdık gelen bir çok sima ile karşılaşacakmışız. Şöyle diyebiliriz ki, ilk iki oyunda yardımına koştuğumuz kişiler, üçüncü oyunda bize omuz verecekler. Mass Effect 3’teki şehirlerin ise ilk iki oyundakilere oranla çok daha büyük olacağı söyleniliyor. Misalen en uğrak mekânlarımızdan biri olan Citadel şehri, ikinci oyundakinin yaklaşık olarak 3 katı büyüklüğünde olacakmış. Bu da şehirlerdeki yan görev sayısının epey bir artacağını bize gösteriyor.Mass Effect üçlemesinin son oyunu 6 Mart’ta PC, PS3 ve Xbox360 için raflardaki yerini almış olacak. Bakalım insalık ve düşmanları arasındaki bu amasız savaşın galibi kim olacak. Mass Effect 3 raflardaki yerini aldığında daha geniş bir inceleme de görüşmek üzere.

Yorum ekle
İsim soyad
:
Yorum
:
Bu incelemeyi puanla
:
Onay Kodu (5 Karakter) : Image Verification
Okuyamıyorsanız kodu değiştirin.
Onay Kodu Girişi :
Etik anlayışa uymayan, düzeysiz, birbirinin tekrarı ve ilgili içeriğin konusu ile bağdaşmayan yorumlar silinecektir. Yorumlarınızı anlaşılır bir yazı dili ile imla kurallarına uygun bir şekilde yapmaya, lütfen özen gösteriniz. Teşekkürler.
- Dijikent
Yorumlar
Bu incelemeye henüz bir yorum yapılmamış.
İnceleme Sistemi : PS3
Diğer Sistemler : Xbox360, PC,
Tür : RPG
Yayıncı :
Yapımcı :
Çıkış Tarihi :
Dijikent Mass Effect 3 sayfası
 

Dijital Eğlence Yaşam Kültürü
DİJİKENT © 2007