|
 
 
Osman Tufan, 21 Ocak 2012 Cumartesi
 
Capcom’un en önemli oyun serilerinden biri olan Resident Evil, şimdi de 6. Oyunu ile görücüye çıkmaya hazırlanıyor. 20 Kasım’da raflardaki yerini alacak olan yapımı Dijikent ailesi olarak okurlarımız için mercek altına aldık. Capcom’un oyun hakkında yaptığı açıklamalar ve verdiği detaylar ışığında yaptığımız bu ön inceleme de okurlarımıza Resident Evil 6’yı daha da yakından tanıtmaya çalıştık.


İncelememize geçmeden önce Resident Evil tarihi hakkında kısa bir gezintiye çıkalım. İlk olarak Playstation’da boy gösteren seri büyük ilgi çekmesinin ardından günümüze kadar gelmeyi başardı. 6. Oyununun yanı sıra portable konsollara da farklı isimlerle uyarlanan yapım (Resident Evil Revolations 3DS gibi) hatırı sayılır bir hayran kitlesine ulaştı. Dördüncü oyunla birlikte Capcom’un tamamen elden geçirdiği kontrol sistemi ve oyun tarzı bazı oyuncuların hoşuna gitse bile serinin sağlam fanları tarafından pekte benimsenilmedi. Zira Capcom, dördüncü oyunla birlikte Resident Evil’da ki korku öğelerini arka plana iterek aksiyon öğelerini ön plana çıkarmıştı.

Gelen eleştirilere aldırmayan Capcom aynı Resident Evil tarzını beşinci oyunda da devam ettirdi. Korku öğelerinin hepten geri planda kaldığı beşinci oyunda pek çok kesim Resident Evil serisinin eski havasını kaybettiğinden yakınıyordu. Bu savlarında pekte haksız sayılmazlardı. Çünkü ilk üç Resident Evil oyunun da gerilim ön plandaydı. Her an bir yerlerden bir zombi üzerinize atlayacak diye tetikte olurdunuz. Ayrıca oyunun geçtiği mekanın atmosferi de seriyle son derece uyumluydu. Fakat beşinci oyunda Afrika topraklarında gün ışığının altında geçirdiğimiz mücadeleler genel itibari ile gerilim hissinden uzak, daha çok aksiyonel tarzda bir atmosferi bizlere sunuyordu.

Bu değişimin akabinde Capcom yetkilileri sıradaki Resident Evil oyununda bir çok şeyin değişeceği ve eski korku faktörünün oyuna kazandırılacağı konusunda oyunculara söz verdi.


Şimdi ise Resident Evil 6 duyuruldu, ilk video yayımlandı ve detaylar paylaşıldı. Öncelikle şunu hemen belirtelim. Resident Evil 6’da ana karakter olarak 3 farklı kişiyi yöneteceğiz. Bu karakterlerden ikisi pekte yabancı olmadığımız Chris Redfield (RE5) ve Leon S. Kennedy (RE4). Diğer karakterimiz hakkında ise henüz kesin bilgiler yok. Bu karakter muhtemelen RE dünyasına yeni katılıyor. (Aşağıdaki resimde bu karakteri görebilirsiniz.)


Resident Evil 6’da Leon S. Kennedy’nin Amerika’da, Chris Redfield’ın ise Çin’de zombilerle giriştikleri mücadelelere tanıklık edeceğiz. Leon S. Kennedy, Raccoon City’deki olaylar hakkında ABD başkanını bilgilendirmeye gittiği sırada virüsün Beyaz Saray’a kadar ulaştığını fark eder. Bu nokta da başkanı öldürmek zorunda kalan Kennedy, başkanın güvenliğinden sorumlu olan Helena Harper’ı da yanına alarak olayların nasıl durdurulabileceğini araştırmaya başlar.

Bu kısımda Resident Evil 5’te olduğu gibi aynı ekran üzerinden split screen özelliğine destek verileceğini varsayabiliriz. Zira Chris Redfield ile oynadığımız bölümlerde de bir ekiple hareket ettiğimizi düşünürsek, Capcom beşinci oyunda beğeni toplayan modu altıncı oyunda da karşımıza çıkartacak diyebiliriz.


Gelelim Resident Evil 5’te ki karakterimiz Chris Redfield’a. Chris, dünyanın diğer bir ucu diyebileceğimiz Çin’e gidiyor. Buradaki virüs salgınını kontrol altına alması için gönderilen Chris beklemediği bir sürpriz ile karşılaşıyor. Chris ve ekibi Çin’e vardığında olayların çoktan kontrolden çıktığını ve virüsün hızla yayıldığını farkediyorlar. Bu aşamadan sonra Çin sokaklarında büyük zombi avımızda başlamış oluyor.


Şimdi gelelim Capcom’un övünerek bahsettiği kontrol sistemine. Resident Evil 6’da ki kontrol sistemi tabansal olarak yine 4 ve 5. Oyundaki gibi olacak. Yalnız bu sefer etraftaki nesne ve duvarların arkasına siper alabiliyor olacağız. Bu siper sistemi için kısmen de olsa Gears of War’da kine benzer bir sistem diyebiliriz. Ayrıca karakterlerimiz diğer oyunlara nazaran çok daha hareketli olacaklar. Nasıl mı? Örneğin devasa bir düşmanımızın üzerine doğru koşarken, bacak arasından kayarak geçip ona yerdeyken seri bir biçimde ateş edebileceğiz. Bu her ne kadar temel Resident Evil fanlarını memnun edecek bir gelişme olmasa da oyundaki aksiyon miktarının artmasını isteyenleri sevindirecektir.


Capcom yetkilileri Resident Evil 6’nın aksiyon bazında serinin diğer oyunlarından üstün olduğuna dikkat çekerken, oyundaki korku öğelerinin de ön planda tutulmaya önem verildiğinin altını çizmişler. Bu nesildeki konsolların gördüğü en iyi grafiklere sahip olacağı söylenilen Resident Evil 6, 20 Kasım’da raflardaki yerini alacak. O gün geldiğinde daha geniş bir inceleme de görüşmek üzere.
Yorum ekle
İsim soyad
:
Yorum
:
Bu incelemeyi puanla
:
Onay Kodu (5 Karakter) : Image Verification
Okuyamıyorsanız kodu değiştirin.
Onay Kodu Girişi :
Etik anlayışa uymayan, düzeysiz, birbirinin tekrarı ve ilgili içeriğin konusu ile bağdaşmayan yorumlar silinecektir. Yorumlarınızı anlaşılır bir yazı dili ile imla kurallarına uygun bir şekilde yapmaya, lütfen özen gösteriniz. Teşekkürler.
- Dijikent
Yorumlar
Bu incelemeye henüz bir yorum yapılmamış.
İnceleme Sistemi : PS3
Diğer Sistemler : Xbox360,
Tür : Aksiyon
Yayıncı : Capcom
Yapımcı : Capcom
Çıkış Tarihi :
Türkiye Dağıtıcısı : Aral
Dijikent Resident Evil 6 sayfası
 

Dijital Eğlence Yaşam Kültürü
DİJİKENT © 2007