|
 
 
Osman Tufan, 13 Ekim 2011 Perşembe
 
Geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini alan PES 2012, ülkemizde de en çok beklenen oyunların başında geliyordu. Eğer bir PES mi yoksa Fifa mı araştırması yapsalar, çok büyük ihtimalle PES’çilerin sayısı Fifa’cılardan bir hayli fazla çıkacaktır. En basitinden hangi PS3 kafeye giderseniz gidin, kafeye takılanların %80’inin PES oynadığını göreceksinizdir. Özellikle geçtiğimiz sene Konami’nin PES’e adapte ettiği Türkçe yazı içeriğinin akabinde oyunun fanları daha da artmıştı. Fifa cephesine baktığımız da ise oyunda Türkçe’ye yer verilmemesinin haricinde, bu sene Türkiye Süper Ligi’nin de Fifa 12’de bulunmayacak olması kuşkusuz oyunun fanları üzerinde de büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu nedenle ben PES 12’nin Türkiye pazarındaki şansını Fifa 12’den çok daha fazla görüyorum. Üstelik durumu böyle görmemin nedeni sadece oyundaki Türkçe dil desteği ve 4 büyük Türk takımının lisanslı bir şekilde oyunda bulunması değil. Böyle görmemin asıl nedeni Konami’nin PES 2012’de hayata geçirdiği yenilikler. Ne mi bu yenilikler? Gelin beraber bakalım.

Öncelikle Konami’nin oyuna eklediği yeni modlara değinmek istiyorum. Zaten Become a Legend moduyla gerçekten efsaneleşen ve bu mod alanın da Fifa’nın çok önünde ipi göğüsleyen PES serisinin bu seneki oyunun da bize farklı imkânlar sunulmuş. Misalen artık sadece efsane bir futbolcu olmak yerine, bir menajer ya da bir kulüp sahibi olabiliyoruz. Bu modlar bu sene seriye ilk defa dahil edildiği için ilk bakışta size biraz yetersiz gelebilir. Özellikle PES’te ki lisans sorununun devam ediyor olması da bu iki mod için büyük handikap oluşturuyor. En basitinden bir futbolcu aratmak istediğiniz de oyunda başka bir isimle dahil olduğundan ya da daha da karamsar bir senaryo ile oyunda olmadığından ötürü aradığınız oyuncuyu bulamıyorsunuz. Açık konuşmak gerekirse Konami’nin bu modları oyuna eklemesi PES 12’nin işlevselliğini arttırsa bile, lisans sorunları nedeniyle biraz beklentilerin altında kalmış. Zira Konami oyuna bu tarz modlar eklemek yerine önceliği lisans sorunlarını iyileştirmeye verseydi çok daha iyi olabilirdi.

Hazır söz lisans olayından açılmışken, PES 12’de 4 büyük Türk takımının bulunduğunu hatırlatalım. Oyunda Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzorspor ve Beşiktaş takımları bulunmakta. Şampiyonlar Ligi moduna girdiğinizde ise hem Trabzonspor’un hem de Fenerbahçe’nin gruplara direk katıldığını göreceksinizdir. Normal şartlarda bir takım ile ön eleme oynamanız gerekirdi ama Konami çalışanları sanırım bu hususta biraz kararsız kalmışlar. Sonuç olarak en etkili çözümün hem Fenerbahçe’yi hem de Trabzonspor’u Şampiyonlar Ligi’ne direk olarak katıldırmak olduğunda karar kılmışlar.

Aslında PES’te ki bu lisans sorununa da alışmadık değil. Artık senelerdir bir çok takımı bize farklı isimlerle tanıttıkları için, bu durum PES fanlarını artık pekte rahatsız etmiyor diyebiliriz. Zira rahatsız etmiş olsa bile Konami bu konuda yapacaklarının en iyisini yaptıklarını söyleyerek konuyu kapatacaktır. Zira senelerdir ne zaman lisans konusu açılsa hep aynı şeyi yapıyorlar.
Neyse bunları kenara bırakıp santraya geçelim ve bakalım başlama vuruşundan sonra işler ne denli gelişecek. Tabi topu santraya koymadan önce değinmek istediğim son bir konu daha var. O da değişen ara yüz. PES 2012’nin menü tasarımı serinin eski oyunları ile kıyaslandığında daha hareketli bir şekilde karşımıza çıkıyor. Açıkçası ben bu menü tasarımını diğer PES oyunlarındakine tercih ederim. Menü tasarımı ve eşliğinde çalan müzikler sizi direk oyuna girip oynamaya teşvik eder nitelikte.

Son olarak menülerden de bahsettiğimize göre artık başlama vuruşunu yapabiliriz demektir. PES 2012’de maça ilk girdiğinizde grafiklerin geçtiğimiz senelere oranla daha dengeli ve düzenli bir formata kavuştuğunu fark ediyorsunuz. Öyle görünüyor ki Konami bu konudaki sözünü tutmuş ve PES 2012’de görsel öğelere çok daha fazla önem vermiş. Konami’nin verdiği bir sözü tuttuğunu görmek gerçekten güzel bir his. Özellikle oyuncuların suratları neredeyse gerçektekiyle bire bir aynı olmuş diyebilirim. Özellikle büyük takımda oynayan ve isim yapmış olan futbolcuların karakter detaylandırmaları daha da bir özenli yapılmış. Konami bu konuda gerçek bir takdiri hak ediyor. Tabi ki oyunseverlerin bileceği üzere bir futbol oyunun da grafik ve görsellerden daha önemli bir şey varsa o da maç içerisindeki gerçekçilik payıdır. Konami bu konuda da sıkı çalışmış. Oyuncuların top kontrolleri, topa ilk dokunuşları vb. detaylar gerçekten bir hayli gerçekçi. Yalnız oyundaki pas olayı biraz abartılmış. Vereceğiniz pasın yönünü ve şiddetini tamamen sizin belirliyor olmanız çoğu zaman topun istemediğiniz yönlere gitmesine sebep olabiliyor. Kısacası PES 2012’de gerçekten ustalaşana kadar sizi zor maçlar bekliyor diyebilirim.

PES 2012’de pas atma tuşuna ne kadar uzun basarsanız, kontrolünüzde ki futbolcu da pası o kadar hızlı atıyor. Dolayısıyla pas atacağınız oyuncu yakınınız da ise top kontrolü son derece zorlaşabiliyor. Bu gibi zamanlarda çoğu zaman top rakibinize gidebiliyor. Çünkü pası attığınız futbolcu haricindeki futbolcular top ortada kalsa bile rakibe geçmediği sürece topa doğru bir hareketlenme içerisine girmiyorlar. Bu da ister istemez sizi sinir krizlerine sokabiliyor.

PES 2012’de değinmek istediğim diğer bir konu ise oyuncuların kişisel yetenekleri. Hatırlanacağı üzere geçen sene ki PES’te Messi veya Ronaldo gibi futbolcularla rakiplerinizi tren gibi geride bırakıp, topu filelere gönderebiliyordunuz. PES 2012’de ise bu durum bu kadar kolay değil. Oyuncuların arasındaki uçarı farkları ortadan kaldıran Konami, oyunculara daha gerçekçi bir futbol deneyimi sunmayı da başarmış. Konami maçı takımın kazanmasından ziyade oyunu oynayan oyuncunun kazanmasını ön plana çıkarmak istemiş. Nasıl mı?

PES 2012’de bir maçı sadece orta, pas, şut tuşlarıyla oynarsanız, yenilginiz kaçınılmaz olabiliyor. Bu klişeleşmiş kontrol sisteminin haricinde Konami’nin seriye kazandırdığı verkaç gibi sistemleri de sonuna kadar kullanmanız gerekiyor. Bu sistem sayesinde topu sürdüğünüz futbolcunun yakınlarındaki diğer bir futbolcuyu, sağ analog ile boş bir alana koşu yaptırabiliyor, daha sonra atacağınız ara pası ile güzel bir gole imzanızı atabiliyorsunuz.

Hazır oyuncu yetenekleri falan demişken, PES 2012’de adeta panter kesilen kalecilere de değinmek istiyorum. PES fanatikleri iyi bilirler. Geneler PES oyunlarında takımın en zayıf halkası kalecilerdir. Olmadık yerlerden, olmadık goller yiyerek bizleri sinir krizine sokabilirler. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu durum PES 2012’de de devam ediyor. Olmadık bir anda, orta sahadan kalenize gelen bir top, sizin hiç beklemediğiniz bir anda filelerle buluşabiliyor. Ama bu durumun eskisi kadar bol olduğunu söyleyemem. Bunun haricinde PES 2012’de ki kaleciler eskiye nazaran çok daha uçucu bir formata kavuşturulmuş. Yani öyle her gelen topa buyur geç demiyorlar. Gerçekten son derece kritik pozisyonlarda son derece kritik kurtarışlara imza atabiliyorlar.

PES diye diye artık incelememizin sonuna da gelmiş bulunuyoruz. Kapanışı yapmadan önce oyundaki zayıf online modlara da değinmek isterim. Konami online mod konusunda pek bir değişiklik yapmamış. Nedeni malum. Zaten futbol oyunları online olarak pekte rağbet gören oyunlar değil. Neyse bizde bu durumu o yüzden pek önemsemiyoruz. Sonuç olarak arkadaşlar bize son derece kaliteli görseller sunan PES 2012’nin geçtiğimiz seneki PES 2011’e oranla çok daha başarılı bir yapım olduğunu dile getirebiliriz. %100 Türkçe olan menüsünün bir çok modda bize büyük kolaylıklar sağladığı PES 2012’nin bu sene Fifa 12’yi yakalamaya çok yaklaştığı aşikar. Eğer PES’mi Fifa’mı gibi bir tercihe düşerseniz ben oyumu bu sene PES 12’den yana kullanıyorum. Şimdiden iyi oyunlar.
Yorum ekle
İsim soyad
:
Yorum
:
Bu incelemeyi puanla
:
Onay Kodu (5 Karakter) : Image Verification
Okuyamıyorsanız kodu değiştirin.
Onay Kodu Girişi :
Etik anlayışa uymayan, düzeysiz, birbirinin tekrarı ve ilgili içeriğin konusu ile bağdaşmayan yorumlar silinecektir. Yorumlarınızı anlaşılır bir yazı dili ile imla kurallarına uygun bir şekilde yapmaya, lütfen özen gösteriniz. Teşekkürler.
- Dijikent
Yorumlar
1
sami , 02 Aralık 2011 Cuma | 20:16:47

valla 10 puan verdim.bende pes 6 pes 10 pes 11 ile pes 12 var.pes 12 yi dun aldım.tarih 02 aralık 2011
Puan
10
2
irem özcan , 02 Aralık 2011 Cuma | 20:17:55

ben bir kızim amma oynarım.bayada kötü :) bence biraz daha güzel olsun
Puan
6
3
sami , 02 Aralık 2011 Cuma | 20:19:06

irem benim mal kuzenim.senin bura ne işin var la? bu sefer ronaldo numarası coooooooooooooooook hayranım cristiano ronaldo dos santos aveiro Wink Smile
Puan
-
4
sami , 02 Aralık 2011 Cuma | 20:20:19

noluyo yaa yazdım cıkmadı puan.kardes 0 vermek istemedim.heralde tıklamadım
Puan
7
5
okan , 02 Aralık 2011 Cuma | 20:23:01

keske sacını kendin yapabilseydin yani mauseyle adamın ustune getirip olurdu.istediğin gibi şekil veremiyosun ama...
Puan
3
6
isimsiz , 02 Aralık 2011 Cuma | 20:23:54

ezoooooo oyun
Puan
1
7
sami , 02 Aralık 2011 Cuma | 20:25:03

hiçte kötü deil mal
Puan
10
İnceleme Sistemi : PS3
Diğer Sistemler : Xbox360, PC,
Tür : Spor
Yayıncı : Konami
Yapımcı : Konami
Çıkış Tarihi :
Türkiye Dağıtıcısı : Aral
Dijikent Pro Evolution Soccer 2012 sayfası
 

Dijital Eğlence Yaşam Kültürü
DİJİKENT © 2007