|
 
 
Osman Tufan, 09 Ekim 2011 Pazar
 
Birçok bilim adamı devasa bir astreoidin dünyaya çarparak insanlığın sonunu getireceğine inanıyor ve id Software de bu mit üzerine Rage’in senaryosunu kurmuş. Rage gelecekte geçiyor. 2029 yılının Ağustos ayında büyük bir astreoid dünyaya çarpar, ancak bundan önce birkaç seçilmiş insan Ark adı verilen uzay gemilerindeki dondurucu kapsüllere yerleştirilerek uzaya yollanırlar.Amaç felaketin ardından bu insanların dünyaya geri dönmesi ve insanlığı yeniden inşa etmeleri. Astreoid’in dünyaya çarpmasının ardından kahramanımızın içinde bulunduğu Ark dünyaya iniş yapar, ancak her şey planlandığı gibi gitmemiştir.

Astreoid çarpmasının ardından dünyadaki yaşam formlarının neredeyse %80’i yok olmuş. Felaketin ardından hayatta kalmayı başaran bir avuç kadar insan bir araya gelerek çorak arazi üzerinde küçük bağımsız yerleşim yerleri ve kasabalar kurmuşlar. Dünya artık haydutlar ve astreoid’in çarpması sonucu ortaya çıkmış mutantlarla dolu yaşanmaz bir yer haline gelmiş. Authority adında bir grup militan ise devletsiz kalan bu diyarda güç otoritesi olarak yükselmeye başlamıştır.


Ark’ta uyandığınızda, sizin geminizdeki diğer seçilmiş kişilerin bedenlerinin çürüdüğünü ve tek sağ kalanın siz olduğunu görüyorsunuz. Birkaç saniye içerisinde karakterinizin kontrolünü ele alıyorsunuz ve dünyaya adım atıyorsunuz. Yıllar sonra ilk güneş ışığını görmenizin üzerinden çok geçmeden kana susamış bir mutantın saldırısı sonucu ölümle yüz yüze geliyorsunuz, neyse ki civardaki yerleşim alanlarından birinin lideri olan Dan Hagar sizi kurtarıyor ve kanatlarının altına alarak yeni düzene ayak uydurmanızda size fazlasıyla yardımcı oluyor. Rage’de uzun ve eğlenceli bir yolculuğa çıkıyoruz. Authority Ark’tan sağ kurtulanların öldürülmesini emrettiği için bu yolculuğun biraz da zorlu olduğunu itiraf etmemiz gerek.


Rage id ve shooter fanları tarafından yıllardır beklenen bir oyundu. Oyunun yaklaşık 6 yıl süren bir yapım aşamasından çıkması oyunun değerini zaten ispatlasa da Rage’in kendisinden umulan her şeye yanıt verdiğini söylemeden geçemeyeceğim. FPS türünü bugünkü bulunduğu noktaya taşıyan id Software’dir ve Rage id’nin hala nasıl FPS oyunu geliştirileceğini unutmadığını gösteriyor. Oyun temelinde FPS olsa da, Rage’i tek bir türe indirgemek bir hayli zor. Oyunda FPS mekaniklerinin yanı sıra sürüş ve RPG elementleri de oldukça göze çarpıyor.


Dan Hagar’a katıldıktan kısa bir süre sonra Wasteland adı verilen diyarda hemen hemen serbest denilecek bir dünya da görevlerinizi tamamlamaya başlıyorsunuz. Günümüzde artık neredeyse her oyunda karşımıza çıkan isteğe bağlı yapılan yan görevler Rage’de de karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu görevleri aldığınız an tamamlamanız da şart değil, ana görevlerinizi tamamlarken yan görevleri de görev listenize alabiliyorsunuz. Rage çizgisel işleyişe sahip bir oyun değil. Görev alma işleyişi sayesinde birçok farklı şeyle karşılaşıyorsunuz ve görevlerin oyunun hem sürüş hem de shooter yönüne ağırlık vermesi bu çeşitliliği arttırıyor. Bazen düşman sığınaklarını istila ederken, bazen uzaktaki müttefiklerinize bir şeyler götürüyor ve bu arada haydutlarla sıkı mücadelelere giriyorsunuz. Görevleri tamamladıkça çeşitli gereçler ve ekipmanlar kazanıyorsunuz. Bunlar hem Wasteland’de hayatta kalmanızı kolaylaştırıyor hem de görevlerinizi başarıyla tamamlamanıza olanak tanıyor.


İd görev yapmaktan hoşlanmayan oyuncuları da düşünmüş elbet. Wasteland’de görevler dışında da yapacak bir sürü şey mevcut. Örneğin zamanını oyunun sürüş yönüyle tüketmek isteyen oyuncular yarış kariyeri yapabiliyorlar. Birçok farklı yarış ve turnuvaya katılırken, buralarda yalnızca sürüş yeteneklerinizi test etmiyor, aynı zamanda oyundaki çeşitli araçlarınızı geliştirmenize olanak tanıyan “özel yarış parası” da kazanıyorsunuz. Oyundaki yarışlarda kolayca saatlerinizi harcayabilirsiniz. Sürüş kontrolleri bir FPS oyunu için oldukça iyi, hatta yapımcılar oyunu sırf bu yönde bile geliştirebilirlermiş. Ayrıca araçlarınıza minigun ve roket atar gibi silahlar ekleyebilmenizde sürüş bölümlerini zevkli bir hale getiriyor. Böylece aracınızdan hiç inmeden yolunuzun üzerindeki düşmanlarla savaşabiliyorsunuz.Görev alma sisteminin yanı sıra oyunda envanter çantamız da mevcut. Etrafta bulduğumuz değerli materyalleri toplayıp daha sonra satabiliyoruz. Ayrıca bir takım materyalleri birbiri ile kombine ederek yeni eşyalar oluşturuyor ve onları kullanabiliyoruz da. Bunun dışında mermi, silah ve el bombası gibi savaş anında işimize yarayacak eşyaları da alıp satma imkanımız mevcut. Yapımcıların oyuna “deneyim puanı” mekaniği eklememeleri ise üzücü olmuş. Rage’de level atlama gibi bir durum söz konusu değil. Tamamladığınız görevler sonrası aldığınız materyaller sizin oyunda ilerlemenize olanak tanıyor, o kadar. RPG oyunlarının olmazsa olmazı “deneyim puanı ve level atlama” sistemi Rage’e de oldukça uyarmış.


Yazı içerisinde de belirttiğim gibi Rage temelinde bir FPS oyunu ve bu konuda oldukça da başarılı. Oyunda kullanabileceğimiz birçok farklı silah olmasının yanı sıra, her silahın değişik türden birkaç mermiye sahip olması da oynanışı daha da derinleştiriyor. Mermi türleri arasında çabuk geçişler yapabilmeniz ve oyunun akıcı kontrol mekanikleri oyunun sunduğu deneyimi en iyiler arasına koymayı başarıyor. Oyuna ilk girdiğiniz andan itibaren piyasadaki diğer sıradan FPS yapımlarını hatırlıyor gerçek bir FPS oyununun nasıl olması gerektiğini görüyorsunuz.

Her şey yerinde olsa da iyi bir yapay zeka olmadan kaliteli bir FPS oyunundan söz edemezsiniz. Neyse ki Rage bu konuda da harika bir iş çıkarıyor. Sizin kanınızı akıtmadan düşmanlarınızı durdurabilecek bir şey yok. Birçok çatışma karakterinizin düşmanlar tarafından sıkıştırılmasıyla patlak veriyor, fakat aralarından rütbeli birkaç kişiyi öldürdüğünüzde ne ile karşı karşıya olduklarını anlayıp yeniden toparlanmak için geri çekiliyorlar. Düşmanlardan saklanmaya çalıştığınızda ise sizi el bombalarıyla rahatsız etmeye başlıyorlar ki, Rage’de el bombalarının oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim. Tek bir bombayla aynı anda üç dört kişiyi etrafta hiç bir iz bırakmadan yok ediyorsunuz, tabi kan izleri hariç.


İd oynanış konusundaki başarıyı oyunun grafik ve seslerinde de bizlere sunmayı başarmış durumda. Oyunda bizlere sunulan dünya oldukça zengin ve detaylı bir şekilde hazırlanmış. Animasyonlar ve bölüm tasarımları mükemmel. Oyundaki en küçük bir detay bile gözden kaçırılmamış. Aracınızı sürerken arkanızda bıraktığınız toz kümelerinden tutun da, suların altından geçerken görüntünüzün bulanıklaşması ya da çatışma anlarında etrafa saçılan kanlara kadar her şey detaylı bir şekilde hazırlanmış. Oyundaki ses efektleri ve müziklerde oyunun genel başarısını sürdürmeyi başarıyor. Bazı yan karakterlerin seslendirmeleri biraz daha iyi olabilirdi, ancak genelde kaliteli bir seslendirme ile karşı karşıyayız.

Oyunun eksik olduğu bir nokta varsa o da multiplayer. Oyunda hem co-op hem de karşılıklı olarak oynayabileceğiniz multiplayer modları mevcut, ancak bunlar çoğu oyuncunun ilgisini çekebilecek kalitede değil. Şayet arkadaşlarınızla kapışmak istiyorsanız tek seçeneğiniz var o da Combat Rally. Bu modda 6 oyuncuya kadar arkadaşlarınızla araba yarışı yapabiliyorsunuz, ancak modu asıl eğlenceli kılan yarış anında çeşitli silahları kullanabilmeniz. Ayrıca dilerseniz bir arkadaşınızla birlikte oyunun single playerında gerçekleştirdiğiniz görevlere benzer co-op görevler gerçekleştirebilirsiniz de. Oyunu başka biriyle birlikte oynamak zevkli olsa da oyunun single playerında yaptığımız şeylere benzer şeyler yapmak bu modun da çekiciliğini bir süre sonra azaltıyor.


Oyunun konsol versiyonu frame rate ve uzun loading sorunlarıyla uğraşsa da, oyunun PC versiyonunda bazı ekran kartlarında yaşanan sıkıntılar oyuncuları oldukça rahatsız edecektir. Bazı PC’lerde ekranda yırtılmalar görülebileceği gibi, bazılarında, kafanızı çevirdiğinizde çevre kaplamalarının o anda oluştuğunu gözlemliyorsunuz ve bu çok rahatsız edici bir durum. Muhtemelen id bu durumu ortadan kaldırmak için bir yama yayınlayacaktır, ancak o vakte kadar, şayet oyunu PC’nizde oynayacaksanız, kafanızı her çevirdiğinizde kaplamaların yeniden oluştuğunu görebileceğiniz bir ekran kartına sahip olmasanız iyi edersiniz, yoksa oyunun görsel zevki ciddi şekilde yara alıyor.


Yorum ekle
İsim soyad
:
Yorum
:
Bu incelemeyi puanla
:
Onay Kodu (5 Karakter) : Image Verification
Okuyamıyorsanız kodu değiştirin.
Onay Kodu Girişi :
Etik anlayışa uymayan, düzeysiz, birbirinin tekrarı ve ilgili içeriğin konusu ile bağdaşmayan yorumlar silinecektir. Yorumlarınızı anlaşılır bir yazı dili ile imla kurallarına uygun bir şekilde yapmaya, lütfen özen gösteriniz. Teşekkürler.
- Dijikent
Yorumlar
Bu incelemeye henüz bir yorum yapılmamış.
İnceleme Sistemi : PS3
Diğer Sistemler : Xbox360, PC,
Tür : Macera
Yayıncı : Electronic Arts
Yapımcı : id Software
Çıkış Tarihi :
Dijikent Rage sayfası
 
Rage
Fame and Glory
20.08.2008 17:26:50 | 2dk 14sn
8/10

Dijital Eğlence Yaşam Kültürü
DİJİKENT © 2007