|
 
 
Osman Tufan, 02 Ekim 2011 Pazar
 
Modern Warfare ya da Battlefield gibi oyunların bulunduğu shooter türünde bir yapım gerçekleştirecekseniz, sizin de ortaya kaliteli bir şeyler koymanız gerekir. Yalnızca birkaç ilgi çekici elementi bir araya getirerek, özellikle de kısa bir single player ve can sıkıcı multiplayer içeriklerine sahipseniz, başarılı bir shooter oyunu da geliştiremezsiniz. Bodycount'ın üzerine kurulduğu konsept ve skillshot sistemi her ne kadar başarılı olsa da, başarılı shooter oyunlarının görünüm ve kalitesi maalesef Bodycount'ta mevcut değil. Yapımcılar oyunculara durmak bilmeyen bir aksiyon sunmayı arzu etmişler, fakat yalnızca bununla bir oyunun ilerlemeyeceğini de anlamaları gerekirdi.

Oyunun sunumu ve ara yüzü oldukça başarılı olsa da, oyuna başladığınız andan itibaren grafiklerin fazlasıyla günümüzün gerisinde kaldığını fark etmeniz birkaç saniyenizi alıyor. Ekrandaki çoğu görüntü biraz puslu görülüyor ve oyun anında bu grafiklerin PS2'de kalmış olması gerektiğini düşünüyorsunuz. Oyunun geçtiği alanların genelde açık hava olması ise, yapımcıların "durmak bilmez aksiyon" sunumunu gerçekleştirmelerini kolaylaştırmış. Ancak oyunu oynadıkça geçtiğiniz yerlerden bir daha geçiyormuşsunuz hissine kapılmanız kötü bir durum. Oyunun tekrardan oynanırlığını azaltmak bir yana, oyunu bir ke z bile bitirmenizi güçleştiriyor, neyse ki single player modunu bitirmek kısa sürüyor.

Oyun seslendirmeler ve müzikler konusundaysa sınıfı geçmeyi başarıyor. Gerek silah, gerekse de patlama sesleri fazlasıyla doyurucu, özellikle de oyunu kulaklıkla oynadığınız anlarda. Doğru anda giriş yapan doğru müziklerse oyunun temposuna iyi bir uyum getiriyor ve sizi oyunda ilerlemeye teşvik ediyor.

Bodycount'ta sorunlu bölgelerdeki problemleri çözen bir kuruluş olan The Network'ta çalışan bir ajanız. Jackson olarak oyun boyunca organizasyonun bize verdiği emirleri yerine getiriyoruz. Oyunda kullanabildiğimiz 10 kadar silah mevcut ve bu silahların her biri birbirinden öldürücü olduğu için size pek de sorun yaratmıyor. Asıl sorun yaşayacağınız nokta hiç şüphesiz ki düşmanlarınız. Bunu oyun anında çok zaorlanacağınız anlamında söylemiyorum, zira karşınızda yerlerde sürünen bir yapay zeka mevcut. Patlayıcı materyallerin yanında özellikle duran düşman gruplarından tutunda, beni öldür diye düşünüp doğruca üzerinize koşturan, sizi gördümü ateş etmeye gerek duymayan birçok farklı düşman türü Bodycount'ta mevcut. Hal böyle olunca da oyundan pek fazla tat alamıyorsunuz. Tabi kolay düşmanlar bazı oyuncuların hoşuna gidebilir.

Yapımcılar oyunu daha renkli kılmak için skillshot adında, Bulletstorm'da da eşine rastlayabileceğiniz bir sistem dahil etmişler. Düşmanlarınızı kafadan vurduğunuzda ya da arkalarından öldürdüğünüzde vs. bu tür bir takım ekstra işler çıkardığınızda puan kazanıyorsunuz ve sıradan bir şekilde düşmanınızı öldürdüğünüzde yaptığınız skill shots kombosu bozuluyor. Ancak skill shots'ın bana kalırsa pek de oyunu ittirici bir yanı yok.

Yapımcılar oyunda, zırh, düşman yerini belirleme gibi upgrade edilebilir özel yetenekler bile düşünmüşler. Ancak oyunun başarısız işleyişi her şeyi 'batırıyor'. Sonuçta yaptığınız önünüze geleni vurmak ve arka planda güçlüü bir hikaye işleyişinin de olmaması bu sıkıcı oynanışı daha da çekilmez bir hale getiriyor.

Bodycount 12 oyuncuya kadar multiplayer desteği sunan Deathmatch ve Team Deathmatch modlarına da sahip. Yani oyunda multiplayer modu da mevcut. Oyunda 4 farklı harita da var, ancak gelin görün ki, Bad Company 2 ya da Modern Warfare gibi multiplayer canavarlarının bulunduğu bu piyasada Bodycount ekmek yiyememiş. Oyunun multiplayer modunda sizinle kapışacak birilerini bulmak oldukça güç. Yapımcılar oyunun multiplayer bölümünü sanki öylesine eklemiş gibiler.

Bodycount'ı kısaca "yılın başarısızlığı" olarak özetleyebiliriz. Oyunu geliştiren ekipten bazılarının Black'i de geliştiren ekipte yer alması,oyunun Black tadında olacağımızı düşünmemize yol açmıştı. Ancak karşımıza çıkan oyun grafik olarak başarısız, hikayesi yok denecek kadar zayıf, multiplayerı gereksiz, yapay zeka konusunda oldukça çuvallayan bir yapım olunca, oyun severlere de bu oyundan uzak kalmak düşüyor.


Yorum ekle
İsim soyad
:
Yorum
:
Bu incelemeyi puanla
:
Onay Kodu (5 Karakter) : Image Verification
Okuyamıyorsanız kodu değiştirin.
Onay Kodu Girişi :
Etik anlayışa uymayan, düzeysiz, birbirinin tekrarı ve ilgili içeriğin konusu ile bağdaşmayan yorumlar silinecektir. Yorumlarınızı anlaşılır bir yazı dili ile imla kurallarına uygun bir şekilde yapmaya, lütfen özen gösteriniz. Teşekkürler.
- Dijikent
Yorumlar
Bu incelemeye henüz bir yorum yapılmamış.
İnceleme Sistemi : PS3
Diğer Sistemler : Xbox360,
Tür : Macera
Yayıncı : Codemasters
Yapımcı : Codemasters
Çıkış Tarihi :
Türkiye Dağıtıcısı : Aral
Dijikent Bodycount sayfası
 

Dijital Eğlence Yaşam Kültürü
DİJİKENT © 2007