|
 
 
Mehmet Ali Gerim, 04 Temmuz 2011 Pazartesi
 


İkinci dünya savaşının gümüş madalyalı kahramanı Cole Phelps’in Los Angeles sokaklarında polis memuru olarak başladığı kariyerinin şehrin en iyi dedektifine dönüşümüne şahit olduğumuz oyunumuz, adından da anlaşılacağı üzere karanlık temalı bir oyun L.A. Noire…

Çok uzun bir yapım süreci geçiren Avustralya’lı yapımcı Team Bondi tarafından geliştirilen ve Rockstar tarafından dağıtılan L.A. Noire, “Motion Scan” gibi devrimsel sayılabilecek bir teknoloji ile hazırlandı. Oyunun bence en önemli özelliklerinden birisi de, oyun kahramanlarının tamamının, buna sokakta gezen alelade NPC’ler de dahil, gerçek insanlardan, tiyatro ve film sanatçılardan tasarlanmış olması ve seslendirmelerin de yine bu sanatçılar tarafından yapılmış olması.

Uzun yapım süreci, motion scan teknolojisi, yapımda bizzat yer alan sanatçılar da düşünülünce L.A. Noire aslında çok büyük bir yapım. 2003 yılında kurulan Team Bondi, bir önceki jenerasyonda “Geteway” isimli oyundan tanıdığımız bir yapımcı ve Geteway o dönemin önemli oyunlarından birisiysi. L.A. Noire’nin dağıtımcısının Rockstar olması nedeni ile haliyle oyundan beklentilerimiz gayet yüksek oldu.Oyun ilk lanse edildiğinde “Open World” bir oyun olacağı duyurulmuştu, ancak son haline baktığımız L.A. Noire daha çok macera oyunu sıfatına yakın görünüyor. Genel kurgusu görevi aldıktan sonra olay yerine git delilleri incele, şahitlerle konuş, olay yeri inceleme ekibinden bilgi al ve tanıklarla, sanıklara doğru soruları sor mantığı üzerine kurulmuş bir yapı içinde. GTA tarzı bir oyun arıyorsanız, L.A. Noire kesinlikle size uygun bir oyun değil, bunu belirtelim…

GTA’nın özgür havası yerine, dava dosyaları arasına sıkıştığımız L.A. Noire aynı zamanda oyunu zevk alarak oynayabilmemiz için çok sağlam bir İngilizce de istiyor. Giriş seviyesi ile orta düzeyde İngilizce, kesinlikle oyunu tam anlamıyla oynamak için yeterli değil. Çünkü öyle davalarla karşı karşıya kalıyorsunuz ki, doğru soruları sormak için İngilizce bilmek yetmiyor, aynı zamanda bu dile gayet hâkim olmak zorundasınız.

Delil toplama aşamasından sonra, gerek dava ile ilgili soruşturmalarda, gerekse sorgulama odasında sanıklarla yaptığımız görüşmelerde karşımızdaki kişilerle yaptığımız görüşmelerde doğru, yalan ve şüpheli tespitimize göre Cole Phelps sorular yöneltiyor. Yalan hükmüne vardığımız tüm durumlarda sanığa karşı elimizdeki delili de göstermek durumundayız. Davalar ancak bu doğru sorular ve doğru delillerin seçilmesinden sonra sonuçlanabiliyor.Dava süresince delilleri toplamak, kişilerle görüşmek için belli yerlere aracımızla gitmek durumundayız. Başlarda zevkli olsa da belli bir zaman sonra sıkıcı hale gelen bu durumdan direksiyon başına ortağımızın geçmesini isteyerek kurtulabiliyoruz.

Toplam 5 ana bölümde toplanan 21 dava dosyası ile uğraştığımız L.A. Noire, bize ortalama 20 saatlik bir oyun ömrü vadediyor. Oyunda bulunan 40 adet yan görevi de buna ekler ve diğer tüm şeyleri de yapacağım derseniz oyunun ömrü 30 saatin üstüne çıkıveriyor. Bu açıdan içinde bulunduğumuz neslin 5-6 saatlik oyunlarına nazaran gayet uzun ömürlü bir oyun, ancak online bir seçenek mevcut olmadığından, her şeyi ile bitirdiğiniz zaman oyun 30 saat sonrasında bir köşeye kaldırılıyor.

Patrol Desk bölümünde, L.A. sokaklarında devriye atan adamımız Cole Phelps bir nevi bizi oyuna alıştırıyor. Davaların nasıl çözüldüğünü biraz da bu bölümde kavrıyoruz. Her bölüm başında ekrana gelen ve bizi Phelps’in savaş yıllarındaki anılarına götüren ara videolar oyunun ana karakterinin hem sağlam bir geçmişe sahip olmasını sağlıyor, hem de oyunun ana senaryosunun geçmişindeki bu izlerle, Phelps’in geçmişinin nasıl birbiri ile bağlandığına da hep beraber şahit oluyoruz.

Sayfa 1/2
» Sayfa 2

Yorum ekle
İsim soyad
:
Yorum
:
Bu incelemeyi puanla
:
Onay Kodu (5 Karakter) : Image Verification
Okuyamıyorsanız kodu değiştirin.
Onay Kodu Girişi :
Etik anlayışa uymayan, düzeysiz, birbirinin tekrarı ve ilgili içeriğin konusu ile bağdaşmayan yorumlar silinecektir. Yorumlarınızı anlaşılır bir yazı dili ile imla kurallarına uygun bir şekilde yapmaya, lütfen özen gösteriniz. Teşekkürler.
- Dijikent
Yorumlar
Bu incelemeye henüz bir yorum yapılmamış.
İnceleme Sistemi : PS3
Diğer Sistemler : Xbox360,
Tür : Aksiyon
Yayıncı :
Yapımcı :
Çıkış Tarihi :
Dijikent L.A. Noire sayfası
 

Dijital Eğlence Yaşam Kültürü
DİJİKENT © 2007